Wybór odpowiednich lamp wiszących, ze względu na ich ogromny wybór, wcale nie jest łatwym zadaniem. Taka forma oświetlenia jest jednak bardzo popularna. Zwykłe lampy wiszące nie są aż tak nieporęczne i drogie, jak żyrandole. Nadają się idealnie do oświetlenia takich pomieszczeń, jak kuchnia, jadalnia czy pokój dziecięcy. Lampa wisząca zapewnia oszczędność miejsca w porównaniu z lampą podłogową lub lampą stołową. Styl i kształt wybranej lampy wiszącej zależy od domu i pomieszczenia, w którym oświetlenie będzie montowane. Poniżej przedstawiamy kilka bardzo ogólnych kwestii, o których należy pamiętać przy poszukiwaniu idealnych lamp wiszących.
Rozważ materiał i wykończenia
Najpopularniejsze materiały używane do produkcji oświetlenia wiszącego to szkło, metal, tkanina i plastik. Przezroczyste szkło naturalnie i bardziej efektywnie rozprasza światło we wszystkich kierunkach, dzięki czemu lampy wiszące sprawdzają się w takich obszarach jak kuchnia i łazienka. Elementy metalowe z błyszczącymi wykończeniami, takie jak polerowany chrom i szczotkowany nikiel, również pomagają odbijać światło. W przypadku wiszących świateł w kształcie bębnów wykonanych z tkaniny kurz może się łatwo zbierać, dlatego tego rodzaju lampy lepiej zawiesić w pomieszczeniach takich jak salon, w których czyszczenie będzie polegało na szybkim odkurzeniu klosza. Najbardziej opłacalną opcją jest plastik. Jednak lampy wykonane z tego materiału są podatne na przebarwienia w miarę upływu czasu. Warto zainstalować je w rozmaitych zakamarkach naszego domu np. na korytarzach.
Zdecyduj się na duże lub małe lampy
Pojedyncza, duża lampa wisząca doskonale nadaje się do przedpokoju, gdzie często wystarcza jedno źródło światła. Może również służyć, jako punkt centralny w pomieszczeniu. Duże lampy bywają często wieszane nad stołami w kuchniach i jadalniach. Mniejsze lampki z powodzeniem oświetlają korytarze. Zapewniają jasne, ale mniej intensywne oświetlenie, dzięki czemu sprawdzają się, jako oświetlenie zadaniowe w kuchni. Warto powiesić je w kilku miejscach dla dostatecznego oświetlenia i powyżej poziomu oczu, aby zapobiec ewentualnemu oślepianiu.