Po niezbędnej ocenie beczek na wino przed winiarzem stoi jedna z najważniejszych decyzji – wybór odpowiedniej beczki. Warto brać pod uwagę specyfikacje techniczne beczek, takie jak pojemność, rodzaj i liczba obręczy, grubość itp. Decydującymi czynnikami są te, które wpływają na wino, takie jak rodzaj drewna, opiekanie, pochodzenie drewna itp. Charakter drewna odgrywa decydującą rolę w smaku i profilu smakowym wina. Kupując beczki dębowe na stronie https://alembik.eu/213-beczki-debowe-na-wino, amatorzy domowych trunków mogą być pewni, że osiągną zaskakujące rezultaty.
Dąb francuski, amerykański lub węgierski?
Dostępne są beczki dębowe różnych gatunków i pochodzenia. Beczki z francuskiego dębu są najbardziej rozpowszechnione na świecie, a drewno zbierane jest z lasów w środkowej Francji. Wcześniej wiele osób uważało, że dąb francuski jest najlepszym i jedynym odpowiednim drewnem do starzenia wina w beczkach, ale ostatnio dąb wschodnioeuropejski również zaczął być wysoko ceniony. W szczególności węgierski dąb częściowo dlatego, że Węgry mają wysoko wykwalifikowanych bednarzy, ale także dlatego, że Węgry produkują drewno o bardzo drobnym ziarnie i „smaku”. Ponadto węgierskie beczki są znacznie tańsze, niż beczki francuskie. Dąb amerykański jest również świetną alternatywą, szczególnie jeśli chcemy uzyskać bardziej wyrazisty smak wanilii z beczki.
Opiekanie beczek
Kluczową rolę w sposobie, w jaki beczka oddziałuje na wino, często odgrywa stopień opiekania. Gdy beczka jest palona przy użyciu otwartego ognia, następuje chemiczna przemiana substancji w powierzchni dębu. Im bardziej drewno jest prażone, tym smak wina będzie dojrzalszy. Najczęstszym poziomem opiekania jest „średni” (M). Jaki rozmiar beczki wina trzeba wybrać? Większość domowych winiarzy powie, że zależy to od ilości posiadanego wina. To prawda. Ale jeśli mamy wino w większych ilościach, idealna jest beczka o pojemności około 225 litrów. 225-litrowa beczka na wino zapewnia optymalny stosunek powierzchni drewna do wina.