W przeciągu setek lat tradycji cukierniczej wynajdywano wiele różnych rodzajów słodyczy, które rozpieszczały nasze podniebienia – od ciast i tortów po landrynki i czekoladki. Przez to wszystko ciężko jest zdecydować o tym, co najbardziej nam przypadło do gustu z zestawu słodyczy dostępnych na rynku. Na szczęście są żelki!
Kiedy wynaleziono żelki, wszyscy oszaleli na ich punkcie. Rozmaite smaki i kształty wciąż inspirują cukierników i zachęcają do słodkiego szaleństwa. Zobaczmy więc czym charakteryzuje się współczesny żelki.
Jak powstały żelki?
Zacznijmy jednak od tego skąd właściwie wziął się pomysł na takie cukierki? Otóż w XIX wieku cukiernicy wymyślili unikatowy przepis, czyli połączenie cukru z żywicą jednego z gatunku drzew akacjowych, która obecnie znana jest jako guma arabska. Wyglądało to tak, że oczyszczoną żywicę podgrzewano z cukrem, po czym dodawano różne owoce i substancje smakowe. Obecnie produkcja żelek jest bardziej zaawansowana i odpowiada różnym potrzebom dietetycznym.
Żelki dzisiaj
Skoro już wiemy, skąd się wzięły smakowite żelki i jak doprowadzono do ich powstania, możemy przenieść się do czasów współczesnych i opowiedzieć sobie nieco więcej o ich zaskakującym wykorzystaniu. Idealna w swojej prostocie forma żelek sprawia bowiem, że nie ogranicza się jej tylko do spożywania jako samodzielnego, gotowego produktu. Co to oznacza? Obecnie żelki wykorzystuje się jako smakowity dodatek w ciastach, lodach czy chociażby czekoladach. Widok kawałków żelek w jabłeczniku, serniku czy lodach bądź czekoladzie nie dziwi już dziś nikogo, a z dnia na dzień powstają kolejne oryginalne pomysły wykorzystujące ten niezwykły składnik. Co więcej, żelki w swojej pysznej formie znalazły również zastosowanie w medycynie – jak? Dzięki temu, że dzieci wprost je uwielbiają, niektóre koncerny farmaceutyczne właśnie w ich formie produkują witaminy i suplementy diety. Wszystko zatem wskazuje na to, że żelki jeszcze nie raz zaskoczą nas swoim zastosowaniem.